Įgyvendinant Vidaus saugumo fondo lėšomis finansuojamą projektą modernizuotas Habitoskopinių duomenų registras – įdiegtos pažangios asmens veido biometrinio atpažinimo technologijos

Informatikos ir ryšių departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos įgyvendino Vidaus saugumo fondo 2014–2020 m. programos lėšomis finansuojamą projektą „HDR modernizavimas, panaudojant pažangias asmens veido atpažinimo ir asmens paieškos pagal atpažinimo žymes technologijas“. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – nuo 2016 m. sausio 2 d. iki 2020 m. kovo 31 d. Pagrindinės projekto veiklos įgyvendintos pasirašius viešojo pirkimo sutartis su ūkio subjektų grupe, sutaryta iš UAB „Technologinių paslaugų sprendimai“, UAB „Seitcor“ ir UAB „DevOcean LT“, ir ūkio subjektų grupe, sudaryta iš UAB „Insoft“ ir UAB „ATEA“.
Projekto tikslas – modernizuoti Habitoskopinių duomenų registrą (HDR) panaudojant pažangias asmens veido atpažinimo ir asmens paieškos pagal atpažinimo žymes technologijas.
HDR yra Vidaus reikalų informacinės sistemos sudėtinė dalis – bendra sistema išsamių asmens atpažinimo žymių duomenims kaupti vienoje duomenų bazėje, čia kaupiami teistų asmenų, Lietuvos Respublikoje atlikusių teismo nuosprendžiu paskirtą arešto ar terminuoto laisvės atėmimo bausmę, laikinai sulaikytų asmenų, įtariamų padarius nusikalstamą veiką, ieškomų asmenų, rastų neatpažintų lavonų ar nežinomų bejėgių asmenų, ir kitų kategorijų asmenų atpažinimo žymių duomenys. Šie duomenys naudojami ikiteisminio tyrimo įstaigų, pasienio apsaugos, muitinės, prokuratūros ir kitų teisėsaugos institucijų, siekiant užtikrinti nusikalstamų veikų prevenciją ir kovą su nusikalstamumu.
Projektu siekiama minėtoms institucijoms sudaryti sąlygas naudojant HDR priemones ne tik gauti asmens atpažinimo duomenis, bet ir patogiai, greitai ir tiksliai nustatyti asmenų, įtariamų padarius nusikalstamą veiką, ar užsieniečių, neteisėtai kirtusių valstybės sieną, taip pat neatpažintų lavonų ir nežinomų bejėgių asmenų, ar kitų kategorijų identifikuojamų asmenų tapatybę.
Vykdant projekto veiklas modernizuota HDR Asmens veido biometrinio atpažinimo posistemė, panaudojant pažangias veido biometrinio atpažinimo technologijas, pagerintas asmens veido biometrinio atpažinimo tikslumas, našumas bei patikimumas. Modernizuotos HDR asmens veido biometrinio atpažinimo funkcijos, naudojant didelio tikslumo veido biometrinio atpažinimo programinę įrangą („NeoFace Watch”, gamintojas – NEC korporacija), kuri suteikia galimybę programinės įrangos naudotojams atlikti asmens veido biometrinį atpažinimą (1:1; 1:N) netiesioginiu režimu, naudojant skaitmenines veido nuotraukas, ir asmens veido biometrinį atpažinimą (N:N) tiesioginiu režimu, naudojant realiu laiku veikiančias IP vaizdo kameras. Įsigyta asmens veido biometrinio atpažinimo programinė įranga turi ir specialiai sukurtą programinės įrangos komponentą, skirtą išmaniesiems įrenginiams. Išmaniojo įrenginio „Veido atpažinimo“ aplikacija suteikia galimybę mobiliam asmens veido atpažinimui, tai yra, nufotografuoti asmenį telefonu ir atlikti tokio asmens veido atvaizdo paiešką (atpažinimą) pagal sukautus veido atvaizdo duomenis HDR duomenų bazėje.
Asmens veido biometrinio atpažinimo programinėje įrangoje naudojamas veido biometrinio atpažinimo algoritmas yra vienas tiksliausių bei greičiausių rinkoje, remiantis nepriklausomu Nacionalinio standartų ir technologijų instituto (NIST) (angl. National Institute of Standards and Technology) vertinimu, publikuotu 2014 m.
Projekto metu taip pat patobulintas HDR naudojamo asmens paieškos pagal atpažinimo žymes funkcionalumas – pagal nurodytas asmens atpažinimo žymes greičiau ir tiksliau randamos atpažinimo žymių atitikmenys HDR ir identifikuojamas asmuo, patobulintos HDR integracinės sąsajos su susijusiais registrais ir informacinėmis sistemomis, teikiančiomis duomenis į HDR – pagerinta į HDR gaunamų duomenų kokybė ir išsamumas bei užtikrintas duomenų gavimas realiu laiku. Sukurtos trys naujos integracinės sąsajos: su Integruota baudžiamojo proceso informacine sistema (IBPS), Administracinių nusižengimų registru (ANR) ir Lietuvos nacionaline antrosios kartos Šengeno informacine sistema (N.SIS).
Siekiant, kad HDR tvarkytojai į HDR įrašytų kuo tikslesnius asmens atpažinimo žymių duomenis ir taip užtikrintų HDR duomenų kokybę, projekto metu parengta Habitoskopinių duomenų rinkimo ir aprašymo metodika, kurioje išdėstyti reikalavimai asmens atpažinimo žymių aprašymui. Tiek Metodika, tiek HDR klasifikatoriuose naudojami asmens atpažinimo žymių aprašymai iliustruoti žmogaus habitoskopinių (žmogaus išorės požymių) duomenų pavyzdžiais. Iliustracijos (180 žmogaus išorės požymių grafinių iliustracijų) parengtos profesionalaus dailininko vykdant Iliustruotų habitoskopinių duomenų pavyzdžių parengimo paslaugų teikimo sutartį.
Siekiant užtikrinti aukštą sistemos patikimumą ir našumą projekto eigoje taip pat atnaujinta ir techninė įranga –išplėsta SAN duomenų saugykla bei įsigytos 2 tarnybinės stotys.
Projektas finansuojamas Vidaus saugumo fondo 2014–2020 m. programos lėšomis, iš kurių Europos Bendrijos įnašas sudaro 75 proc. (pagal Vidaus saugumo fondo 2014–2020 m. programos Policijos bendradarbiavimo, nusikaltimų prevencijos, kovos su jais ir krizių valdymo priemonę), o likusi dalis finansuojama iš nacionalinio biudžeto. Projekto vertė 971 993, 00 EUR.