Skip to main content
BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

SLAPUKŲ NAUDOJIMO TAISYKLĖS

Įgyvendinant Vidaus saugumo fondo lėšomis finansuojamą projektą atnaujinta Nacionalinė Šengeno informacinė sistema tvarkys biometrinius duomenis

2020 01 16

Informatikos ir ryšių departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos įgyvendino Vidaus saugumo fondo 2014–2020 m. programos lėšomis finansuojamą projektą „Nacionalinės SIS plėtojimas“ (toliau – projektas). Projekto įgyvendinimo laikotarpis nuo 2016 m. birželio 1 d. iki 2019 m. gruodžio 31 d. Projektas įgyvendintas pasirašius viešojo pirkimo sutartį su ūkio subjektų grupe, sudaryta iš informacinių technologijų bendrovių „Atea“ ir „Insoft“.

Šengeno informacinės sistemos duomenis sudaro perspėjimai apie asmenis, transporto priemones, ginklus, dokumentus bei kitus daiktus. Šiuos duomenis kiekviena šalis narė tvarko savo nacionalinėse sistemose ir registruose, o vėliau jie perduodami į centrinę Šengeno informacinę sistemą. Perspėjimai skelbiami, koreguojami arba nutraukiami Lietuvos nacionaliniuose registruose. Europos Komisija (toliau - EK) nuolat stebi Šengeno informacinės sistemos (toliau – SIS) veiklą, didėjančias duomenų apimtis, bei atsižvelgdama į iškylančius iššūkius Šengeno erdvei inicijuoja sistemos vystymą ir modernizavimą. Atsižvelgiant į EK rekomendacijas ir taisykles, kuriose pateikiama informacija, reikalinga nacionalinių sistemų adaptavimui prie reikalingų pokyčių, yra įgyvendinami atitinkamai pakeitimai Nacionalinėje Šengeno informacinėje sistemoje (toliau – N.SIS).

Projekto tikslas – užtikrinti N.SIS veikimą ir nenutrūkstamą sąveiką su visomis Centrinės Šengeno informacinės sistemos (C.SIS) funkcijomis ir plėtoti sistemą pagal patvirtintus C.SIS pakeitimus, sukuriant pirštų atspaudų naudojimo N.SIS ir biometrinių duomenų perdavimo C.SIS funkcionalumą bei modernizuojant susijusius nacionalinius registrus ir informacines sistemas pagal galiojančius teisės aktus. Jeigu anksčiau N.SIS buvo naudojami pagrindiniai asmenų dokumentų duomenys, tai dabar Lietuvos pasienio tarnybos ar policijos pareigūnai asmenį gali atpažinti ne tik pagal anketinius duomenis, pavyzdžiui, įvedęs vardą ar pavardę, bet ir pagal pirštų antspaudus arba nuotrauką. Atsiradus naujai galimybei sukurti ar atnaujinti perspėjimus N.SIS pridedant pirštų atspaudus bei N.SIS duomenų bazėje atlikti paiešką naudojant biometrinius duomenis, sistema tapo dar svarbesnė Šengeno valstybių narių teisėsaugos institucijų bendradarbiavime ir keičiantis informacija kovoje su nusikalstamumu Europoje ir užtikrinant Šengeno erdvės išorinių sienų saugumą. Projekto eigoje taip pat buvo įgyvendinta dalis rekomendacijų po 2018 metais vykusių Šengeno vertinimų, skirtų N.SIS.

Projektas finansuojamas Europos Komisijos Vidaus saugumo fondo nacionalinio biudžeto lėšomis, iš kurių Europos Bendrijos įnašas sudaro 75 proc. (pagal Vidaus saugumo fondo 2014–2020 m. programos Išorės sienų ir vizų finansinės paramos priemonę), o likusi dalis finansuojama iš nacionalinio biudžeto. Projekto vertė 675809,72 EUR.