Skip to main content
BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

SLAPUKŲ NAUDOJIMO TAISYKLĖS

Projekto „Improving Data Quality of EU Criminals“ baigiamoji konferencija

2015 09 10

2015 m. rugsėjo 7-8 d. Informatikos ir ryšių departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Teistumo informacijos tvarkymo skyriaus vyriausiosios specialistės – Viktorija Prankė ir Lina Sviščiauskaitė dalyvavo projekto „Improving Data Quality of EU Criminals“ (IDQEUC projektas) baigiamojoje konferencijoje Londone (Jungtinė Karalystė). ERIC LogoKonferencijos metu Jungtinės Karalystės atstovai pristatė IDQEUC projekto eigą, atliktus darbus ir pasiekimus. Siekiant pagrindinio projekto tikslo – pagerinti asmenų identifikavimo procesus, keičiantis teistumo duomenimis, projekto metu buvo atlikta visų Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių teisės sistemų analizė ir nustatyti kiekvienoje valstybėje narėje asmenų identifikavimo procesuose naudojami privalomi bei papildomi asmenų duomenys, jų tvarkymo nacionaliniuose registruose ypatumai, taip pat nacionalinių teistumo registrų sąsajos su kitais nacionaliniais registrais.

Kuriant Europos nuosprendžių registrų informacinę sistemą ECRIS, buvo sukurtas universalus visoms valstybėms narėms taikomas identifikavimui naudotinų asmens duomenų sąrašas, tačiau praktika parodė, kad dėl nacionalinių teisinių sistemų ypatybių Europos Sąjungos valstybės narės susiduria su asmenų identifikavimo problemomis. Neretai pasitaiko atvejų, kai valstybė narė, gavusi kitos valstybės narės prašymą pateikti asmens teistumo duomenis, priversta atmesti tokį prašymą, kadangi jame nurodyti asmens duomenys yra netikslūs, neteisingi ar neišsamūs. Dėl  skirtingose valstybėse narėse taikomų skirtingų asmenų identifikavimo procesų, naudojant papildomus unikalius kriterijus, prašymą gavusi valstybė narė negali rasti atitinkamo asmens nacionaliniuose registruose ir prašymas lieka netenkintas. Pavyzdžiui, vienoje valstybėje narėje, identifikuojant asmenį, gali reikėti nacionalinės asmens tapatybės kortelės, o kitoje – tėvų vardų ir pavardžių. Siekiant palengvinti valstybėms narėms darbą su Europos nuosprendžių registrų informacine sistema ECRIS bei maksimaliai sumažinti dėl identifikavimo problemų atmetamų prašymų skaičių, IDQEUC projekto metu sukurta Europos užklausų informacijos rinkinys (European Request Information Capture – ERIC). ERIC – tai žiniatinklio pagrindu veikianti internetinė prieiga prie informacijos apie kiekvienos valstybės narės identifikavimo procesuose naudojamus asmens duomenis. ERIC galima naudotis tiek interaktyviu, tiek neinteraktyviu formatu – darbo vietose, oficialiuose mobiliuosiuose įrenginiuose arba mobiliuosiuose telefonuose ir planšetiniuose kompiuteriuose. Prisijungus prie ERIC, naudotojas turės galimybę savo valstybine kalba į nurodytą elektroninį paštą arba savo įrenginį gauti ir atsispausdinti pasirinktos valstybės narės informacijos, reikalingos tai šaliai identifikuojant asmenį, rinkinį. ERIC turės tiesioginę sąsają su Autentiškų tapatybės ir kelionės dokumentų viešu registru PRADO, kurios dėka, pasirinkus atitinkamą valstybę narę, bus sudaryta galimybė peržiūrėti oficialią informaciją apie tos valstybės išduodamus dokumentus, jų pavyzdžius, naudojamas apsaugos priemones. Šiuo metu atliekami ERIC testavimo darbai.

Konferencijos metu taip pat pristatyti Europos Sąjungoje jau veikiantys įrankiai – FADO ir PRADO, kurių nauda asmenų identifikavimui yra neabejotina todėl naudojimasis jais yra skatintinas.

FADO – Europos dokumentų archyvavimo sistema, kuri buvo sukurta Europos Sąjungos Tarybos, remiantis Bendrųjų veiksmų aktu, priimtu 1998 m. gruodžio 3 d., pagal Europos Sąjungos sutarties K.3 straipsnį dėl Europos dokumentų archyvavimo sistemos (FADO) sukūrimo (98/700/TVR). FADO sistemos duomenų bazėje pateikiami suklastotų ir padirbtų, autentiškų dokumentų atvaizdai, trumpa informacija apie klastojimo būdus, apsaugos priemones.

PRADO – Autentiškų tapatybės ir kelionės dokumentų internete viešas registras, kuriame 22 oficialiosiomis ES kalbomis pateikiama informacija apie autentiškų tapatybės ir kelionės dokumentų, vizų ir spaudų apsaugos priemones ir kai kurių labiausiai naudojamų Europos Sąjungos valstybių narių ir trečiųjų šalių dokumentų pavyzdžiai ir trumpa informacija apie juos.

Projektas „Improving Data Quality of EU Criminals“  pradėtas vykdyti 2014 m. kovo mėn. ir vykdomas 2 metus. Projekto vykdytojai – Jungtinės Karalystės Vyriausiųjų policijos pareigūnų asociacija (Association of Chief Police Officers – ACPO). Projekto partneriai – Prancūzija, Rumunija ir Ispanija. Pagrindiniai IDQEUC projekto tikslai:

– atlikti Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių teisės sistemų analizę ir identifikuoti kiekvienos valstybės narės asmenų identifikavimo procesuose naudojamus specifinius kriterijus, siekiant užtikrinti prašymuose dėl teistumo duomenų gavimo nurodomų asmens duomenų kokybę bei išsamumą ir sumažinti tokių prašymų atmetimo skaičių;

– sukurti nacionalinių teisėsaugos institucijų naudojamą programinę įrangą, skirtą susižinoti kokie specifiniai asmens duomenys asmenų identifikavimui yra naudojami kiekvienoje valstybėje narėje, tokiu būdu palengvinant nacionalinių teisėsaugos institucijų darbą, kreipiantis į centrines institucijas dėl teistumo duomenų gavimo iš kitų valstybių narių;

– skatinti valstybes nares aktyviau naudotis esamais bendradarbiavimo mechanizmais bei asmenų identifikavimu įrankiais, siekiant maksimaliai užtikrinti asmenų teises ir laisves.